ايران ميزبان بزرگترين رويداد گردشگري جهان

ششم بهمن ماه کنوانسيون ۲۰۱۷ ايران آغاز مي‌شود و در اين هفته قائم مقام و رئيس فدراسيون راهنمايان نيز به ايران مي‌آيند تا در خصوص بزرگترين رويداد گردشگري جهان تصميم گيري کنند.

به گزارش اتحاديه هتل ها و هتل آپارتمان هاي استان تهران، آرش نورآقايي، رئيس هيات ‌مديره کانون سراسري انجمن‌هاي صنفي راهنمايان گردشگري کشور درباره آخرين اقدامات براي برگزاري کنوانسيون راهنمايان گردشگري کشور که قرار است از ۶ تا ۱۳ بهمن ماه و با حضور راهنمايان گردشگري جهان در ايران برگزار شود، گفت: تاکنون بيش از ۳۰۰۰ نفر از راهنمايان گردشگري از ۴۵ مليت براي حضور در کنوانسيون ۲۰۱۷ ايران ثبت نام کرده‌اند و در روزهاي آخر اين هفته به ايران مي‌آيند تا در برنامه‌هاي پيش تور، برنامه اصلي کنوانسيون و برنامه پس تور شرکت کنند. حدود ۱۴۰ نفر از راهنمايان گردشگري خارجي در برنامه‌هاي پيش گشت و ۲۴۰ نفر نيز در برنامه تورهاي پس گشت ثبت نام کرده‌اند.

صدور ويزاي برخي ميهمانان به طور رايگان

وي در توضيح اين مطلب گفت: راهنمايان گردشگري خارجي شرکت‌کننده در کنوانسيون ۲۰۱۷ خودشان براي شرکت در تورهاي گردشگري هزينه کرده و ارز وارد کشور مي‌کنند. در صورتي که کشورهاي در حال توسعه براي تبليغات هزينه‌هاي زيادي مي‌کنند ولي ما توانسته‌ايم به تورليدرها تور گردشگري بفروشيم. کشورهايي که مي‌خواهند به صنعت گردشگري کشورشان اهميت بدهند تورهاي آشناسازي زيادي برگزار مي‌کنند برخي به ما نقد مي‌کنند که با پول بيت‌المال اين افراد را به ايران مي‌آوريد ولي اين طور نيست و آنها هزينه سفرشان را خودشان مي‌پردازند.

وي ادامه داد: براي انجام سفرهاي قبل و بعد از کنوانسيون دو هتل براي اقامت در تهران و يک هتل ديگر براي پذيرايي، چهار هتل در زنجان، يک هتل در همدان، يک هتل در اصفهان، يک هتل در شيراز، چهار هتل در يزد از مهمانان ميزباني مي‌کنند.

اين کارشناس گردشگري بيان کرد: برخي از ويزاهاي راهنمايان گردشگري توسط وزارت خارجه ايران رايگان شده است تا کنون از روند برنامه‌ريزي براي اين برنامه ۷۰ درصد رضايت حاصل شده و شاهد يک همکاري تيمي بين افراد مختلف بوده‌ايم. در اين راه مشکلاتي هم وجود داشت يکي از اين مشکلات اين بوده که در بيشتر لحظات بودجه کافي نداشتيم و هنوز هم اين مشکل ادامه دارد. اين برنامه اولين کار بين‌المللي ما بود.

مشارکت گردشگران در بافت فرش

نورآقايي ادامه داد: زمان برگزاري اين کنوانسيون نسبت به کنوانسيون‌هاي ديگري که در سال‌هاي قبل برگزار شده، طولاني‌تر است آن هم به دليل سفر به کاشان و اقامت يک شبه حدود ۶۰ نفر از راهنمايان گردشگري است. به همين دليل در کاشان نيز سه هتل ميزباني از راهنمايان را بر عهده گرفته‌اند.

وي افزود: در کنار مراسم اصلي کنوانسيون، قرار است فرشي با نماد کنوانسيون که از مدت‌ها پيش توسط مردم ايران و گردشگران خارجي و به همت فعالان بوم‌گردي در استان فارس بافته شده در اين مراسم رونمايي شود و راهنمايان گردشگري نيز گره‌هاي آخر اين فرش را بزنند و به فدراسيون هديه داده شود. همچنين مراسم اصلي کنوانسيون در روز نهم بهمن ماه در سالن اجلاس سران برگزار مي‌شود. به همين دليل تلاش شبانه روزي راهنمايان گردشگري براي اجراي اين برنامه شدت گرفته است.

نورآقايي درباره مشارکت استان‌هاي ديگر براي اجراي اين برنامه هم گفت: ما از همه استان‌ها خواسته‌ايم که فرهنگ خودشان را در اين برنامه نمايش دهند به همين دليل برخي از استان‌ها نيز که در فهرست برنامه‌ها و تورهاي کنوانسيون نبوده اند با ما مشارکت کرده‌اند.

وي از حضور طالب ريفاعي رئيس سازمان جهاني گردشگري در ايران خبر داد و گفت: در روز دوم بهمن ماه خانم روبي روي قائم مقام فدراسيون راهنمايان گردشگري جهان به ايران مي‌آيد. 

 

معرفي ايران به عنوان مقصد گردشگري فرهنگي

اين فعال گردشگري تصريح کرد: در راستاي برنامه کنوانسيون دو کتاب در زمينه گردشگري و يک ويژه‌نامه درباره کنوانسيون منتشر شده است که اين ويژه‌نامه اولين شماره انگليسي زبان مجله گيلگمش نيز محسوب مي‌شود.

نورآقايي توضيح داد: در اين ويژه نامه، يادداشتي از طالب ريفاعي رئيس سازمان جهاني گردشگري منتشر شده که در آن ايران را يک مقصد گردشگري فرهنگي مي‌داند. رئيس فدراسيون راهنمايان نيز مقاله‌اي درباره گردشگري نوشته است و رئيس سازمان ميراث فرهنگي نيز پيام خود را درباره اين برنامه اعلام کرده است. اما در بخش‌هاي ديگر اين ويژه‌نامه درباره تاريخ تشکيل فدراسيون راهنمايان گردشگري، جاذبه‌هاي ميراث جهاني ايران، جاذبه‌هاي گردشگري شهرهاي ايران مطالبي نوشته و شعار گردشگري پايدار براي توسعه که توسط سازمان ملل اعلام شده، تشريح شده است.

  • تاریخ : 1395/11/06
  • منبع : خبرگزاري مهر
جهت افزودن بر روی دکمه کلیک کنید.
نام نام خانوادگی First Name Last Name جنسیت کد ملی تاریخ تولد